Při větším odběru pro hotely, restaurace a rozpočtové organizace nabízíme zajímavé slevy, více informací ZDE.
LUXORA.CZ - Jak ladit barvy v interiéru: Nejčastější omyly při zařizování bytu

Jak ladit barvy v interiéru: Nejčastější omyly při zařizování bytu

Uvažujete nad rekonstrukcí bytu nebo výměnou bytových doplňků, ale jde vám z těch všech barev hlava kolem? Dáme vám pár tipů, jak ladit barvy v interiérech, abyste docílili perfektně sladěné domácnosti. V tomto článku si řekneme, jaké nejčastější chyby lidé při zařizování dělávají a jak se jim vyvarovat.

Chyba 1: Každá místnost v jiném stylu

Největší chybou při zařizování je, že si lidé hned ze začátku neurčí, jak by měla celá domácnost vypadat. Všechny místnosti by měly k sobě ladit a vytvářet harmonické prostředí. Pokud máte každou místnost v jiné barvě, s jiným nábytkem a odlišnou výzdobou, může to působit rušivě a roztržitě. Proto uvažujte komplexně a snažte se sladit celou domácnost tak, aby působila jako jeden celistvý prvek.

Chyba č. 2: Nevycházíme z toho, co máme

Mnoho lidí při vybavování bytu vůbec nebere v potaz to, co už v něm mají - podlahu, dlaždice, kuchyňskou linku. Tyto prvky obvykle jen tak nezměníme, leda že bychom rekonstrukci pojali opravdu komplexně. Proto vycházejte z toho, co už máte doma. Je-li vaše podlaha nebo koupelna ve studeném odstínu (podtón do modra), můžete pokračovat v tomto stylu - vybrat ručníkypředložku a další prvky se stejným podtónem. Vytvoříte tak skvěle sladěnou místnost. Bojíte-li se, že bude místnost vypadat až moc sterilně, můžete chladný efekt rozbít teplými doplňky. Chce to ale vědět, které barvy vybrat.

Chyba č. 3: Zapomínáme na barevné schéma

Obvykle si při zařizování bytu vybereme jako základní barvu naši nejoblíbenější, což je skvělé. Právě takto bychom měli postupovat. Vybrat si barvu, která pro nás má nějaký význam. Budeme se pak doma cítit maximálně příjemně a bezpečně. Často ale chybujeme při výběru dalších doplňkových barev. Ty by měly vycházet ze základního barevného schéma. Dejme tomu, že jsme si vybrali fialovou. Pak jako doplňkové barvy mohou být:

  1. Barvy naproti (na druhé straně schématu), v našem případě to tedy bude žlutá/oranžová.
  2. Barvy vedle (napravo a nalevo), k fialové bude dle tohoto pravidla náležet růžová, modrá.
  3. Barvy podobného odstínu (další sytosti), jinak řečeno = všechny odstíny fialové.

Chyba č. 4: Není bílá jako bílá

Chcete-li pořídit bílé prostěradlo nebo bíle vymalovat, nejdříve se zamyslete, jaký podtón by měla tato barva mít. Má mít studený podtón, nebo teplý? To by se mělo odvíjet od ostatních prvních prvků v místnosti, jako je třeba podlaha.

Chyba č. 5: Až moc přeplácený interiér

Říká se, že v domácnosti by mělo vládnout maximálně 5 barevných odstínů - 1 bílá, 1 neutrální a 3 další barvy. Pokud vám to připadá málo, můžete oné 3 barvy doplnit o jejich světlejší, či tmavší odstíny.

Doufáme, že vám tento článek pomohl být zase o něco blíže k vaší vysněné domácnosti. Uvidíte, že když budete myslet na výše uvedená pravidla, půjde vám vybírání barev raz dva.

Chcete ještě více inspirace? Přečtěte si naše další články o zařizování: